Owczarek niemiecki

Owczarek niemiecki to rasa psów należąca do I grupy FCI, czyli psów zaganiających i pasterskich, zaklasyfikowana do sekcji psów owczarskich (pasterskich). Rasa - według klasyfikacji FCI - podlega próbom pracy.


Wrażenie ogólne:
Owczarek niemiecki jest dość wysokim psem, jego wzrost w kłębie to 55-60 cm dla suki i 60-65 cm dla psa; waga owczarka niemieckiego powinna wynosić ok. 22-32 kg dla suki i ok.30-40 kg dla psa. Cechuje go nieco silne, dobrze umięśnione i nieco wydłużone ciało, wesołe oraz żywe usposobienie i wyostrzone zmysły. Dzięki dobremu ustawieniu i kątowaniu kończyn oraz właściwemu stosunkowi wysokości do długości tułowia ma łatwość znacznego wyrzutu nóg do przodu w kłusie. Owczarek niemiecki jest bardzo wytrzymałym psem. Cechy płci są bardzo wyraźne.

 

Głowa:

Głowa proporcjonalna do wielkości tułowia (czyli długość powinna wynosić około 40% wysokości w kłębie). Jest sucha o umiarkowanej szerokości między uszami. Szerokość mózgoczaszki u psa nieco większa, a u suki nieco mniejsza niż jej długość, a jej długość równa się około 50% całej długości głowy. Czaszka widziana z góry stopniowo i równomiernie rozszerzą się od wierzchołkowi nosa ku wierzchołkowi nosa. Czoło jest nieco wypukłe, ma słabo widoczną bruzdę. Krawędź czołowa słabo zaznaczona ukośnym przejściem od grzbietu nosa do czoła. Kufa długa, sucha i mocna. Grzbiet nosa jest prosty o linii prawie równoległej do przedłużonej linii czoła. Policzki nieco zaokrąglone, nie powinny wystawać. Szczęki i żuchwa ładnie rozwinięte. Wargi dobrze przylegające, suche. Uzębienie pełne (42 zęby: 20 w szczęce i 22 w żuchwie) i mocne. Zgryz musi być nożycowy z dobrze przylegającymi do siebie siekaczami żuchwy i szczęki. Oczy w kształcie migdału o średniej wielkości. Są osadzone lekko skośnie, jednak nie mogą być wyłupiaste. Ich barwa jest dostosowana do umaszczenia, jednak powinna być jak najciemniejsza. Uszy niezbyt duże, z małżowiną skierowaną do przodu, średniej wielkości, szersze u nasady, wysoko osadzone, prosto trzymane, stojące, ostro zakończone.


Uzębienie:

Zdrowe, silne, kompletne (42 zęby), zgodnie z wzorem zębowym, Owczarek niemiecki ma zgryz nożycowy, a siekacze żuchwy dochodzą do ściany tylnej siekaczy szczęki. Zgryz cęgowy, tyło zgryz i  przodozgryz są uważane za wade, podobnie jak ustawienie siekaczy wzdłuż linii prostej. Błędem jest także występowanie zbyt dużych luk między zębami Szczęka i żuchwa powinny być bardzo dobrze rozwinięte, po to, by zapewnić głębokie osadzenie zębów. Szczęka: 6 siekaczy (I), 2 kły (C), 8 przedtrzonowców (PM), 4 zęby trzonowe (M). Żuchwa: 6 siekaczy (I), 2 kły (C), 8 przedtrzonowców (PM), 6 zębów trzonowych (M).

 

Kończyny tylne:
Kończyny tylne mają być równolegle ustawione względem siebie i troszkę odstawione ku tyłowi. Podudzie i udo prawie równej długości, powinny tworzyć kąt 120°. Śródstopie ustawione pod kątem prostym do podłoża. Uda dobrze umięśnione, silne. Podudzia mocne i zwarte. Owczarek niemiecki ma łapy o lekko wysklepionych, zwartych palcach, ciemnych, twardych opuszkach i  silnych, ciemnych oraz lekko wygiętych pazurach.


Chody:
Owczarek niemiecki jest kłusakiem. Kątowanie i długość kończyn powinny być tak wyważone, aby bez widocznych drgań linii górnej a tylne kończyny mogły być przesuwane ku przodowi tułowia, a przednie w tym samym czasie pokonać tę samą odległość. Zbyt duże ukątowienie tylnych kończyn ogranicza ich wytrzymałość i siłę oraz zmniejsza przydatność użytkową psa.


Skóra:

  •  Skóra sprężysta, nie tworzy fałd.
  •  Szata oraz rodzaj owłosienia.

Prawidłowo owłosiony owczarek niemiecki ma sierść składającą się z dwóch rodzajów włosa. Włos okrywowy powinien być prosty, jak najgęstszy, dobrze przylegający i twardy. Sierść w małżowinach uszu, na głowie, oraz stopach i przednich powierzchniach kończyn krótka. Nieco gęściejsza i dłuższa na szyi. Na tylnych powierzchniach kończyn - przednich do nadgarstka, tylnych do stawu skokowego - włos powinien być trochę dłuższy. Na tylnych kończynach tworzą się portki umiarkowanej długości.


Maść:

Czarna z czerwono- brązowym, rudym, brunatnym jasnoszarym podpalaniem, lub płowym. Jednolicie czarna lub szara, przy czym kolor szary u owczarka niemieckiego ma być cieniowany (przyciemniony). Pies ma mieć czarną maskę i czaprak. Niewyraźne, małe białe plamki na piersi i bardzo jasne umaszczenie wewnętrznych powierzchni kończyn są niepożądane, jednak dopuszczalne. Nos zawsze czarny, niezależnie od umaszczenia. Jasne oczy o przenikliwym wyrazie, jasne pazury lub rudy koniec ogona brak maski, jasne, białawe znaczenia na piersi lub wewnętrznych powierzchniach kończyn są oznakami słabego wypigmentowania i osłabiają ocenę psa.

 

Zachowanie i charakter:

Psy tej rasy cechuje zdolność do szybkiego uczenia i wysoki stopień posłuszeństwa. Są odważne, lojalne, odporne na warunki atmosferyczne. Przywiązują się do rodziny. Charakteryzują się bystrością i inteligencją. Owczarek niemiecki jest psem wiernym i towarzyskim.
Zdrowie i pielęgnacja:
Przeciętna długość życia psów tej rasy to ok. 13 lat. Zwykle spotykanymi schorzeniami u owczarków niemieckich są:

  • dysplazja stawów biodrowych
  • przerost gruczołu krokowego (prostata)
  • zmiany alergiczne
  • dysplazja stawów łokciowych
  •  gnilec
  •  psy tej rasy przejawiają średnie ryzyko do wystąpienia skrętu żołądka.
  •  enostoza - młodzieńcze zapalenie kości.

Popularność:

Owczarek niemiecki to jedna z najpopularniejszych ras nie tylko w Polsce, ale także na świecie! Chodź by w Wielkiej Brytanii owczarek niemiecki zajmuje 5 miejsce na liście popularności.

 

 

opracowała:  Aleksandra Brzezińska