Cocker Spaniel Angielski

Cocker spaniel angielski  to rasa psów Zaklasyfikowana do sekcji płochaczy. Należą do VIII grupy FCI, czyli do grupy psów aportujących, dowodnych i płochaczy. Według klasyfikacji Związku Kynologicznego podlega próbom pracy.

Budowa:

Cocker spaniel angielski to niewielki pies o zwartej i wyważonej sylwetce. Rasa ta jest ‘kwadratowa’ co oznacza że długość psa mierzona od nosa do nasady ogona powinna odpowiadać wysokości w kłębie.

Głowa zwierzęcia powinna być delikatnie rzeźbiona, sucha i wydłużona. Czaszka ma być rozwinięta, w górnej części lekko wysklepiona w formie kopuły. Guz potyliczny jest średnio rozwinięty, a łuki brwiowe dobrze rozwinięte. Kufa psa tej rasy jest kwadratowa, w górnej części prosta i szeroka, jednak lekko zwężająca się w kierunku nosa. Stop jest wyraźny, zgryz nożycowy.
Oczy mają być rozwarte, ale jednak nie wypukłe. Błyszczące. Kolor oczu powinien być ciemnoorzechowy, brązowy lub prawie czarny, zawsze dostosowany do umaszczenia. Nie mogą być jasne.
Uszy są zwisające i nisko osadzone, na poziomie oczu lub niżej. Ich długość powinna sięgać co najmniej końca nosa. Mają być pokryte długim, jedwabistym włosem, który może się kręcić.
Tułów psa tej rasy jest mocny i zwarty. Linia grzbietu krótka, lekkoopadająca ku tyłowi. Kłąb wyraźnie zaznaczony.
Klatka piersiowa zwierzęcia jest głęboka, doskonale rozwinięta, powinna sięgać do połowy łokcia. Łopatki psa są długie, skośnie ustawione, dość cienkie. Zad muskularny, zaokrąglony oraz szeroki.
Kończyny przednie są mocne, proste i stosunkowo krótkie z umiarkowanym ‘piórem’ z tyłu.
Kończyny tylne mają być mocne i proste. Staw skokowy również mocny. Wyraźny. Podudzie powinno być nisko kątowane.
Ogon jest osadzony na przedłużeniu linii grzbietu, kopiowany na dwie piąte długości lub pozostawiony w stanie naturalnym.


Szata i umaszczenie:

  •  Szata ma być przylegająca, gładka, jedwabista. Niezbyt długa na grzbiecie, obfita na łapach, krótka na głowie.
  • Nie może być skręcona ani sztywna.
  •  Maść powinna być jednokolorowa (czarna,  złota, czarna-podpalana, czekoladowa-podpalana,czekoladowa) lub kolorowa (biało-czekoladowa, biało-czarna, biało-pomarańczowa, biało-złota, lemon roan, tricolour, orange roan, blue roan,  liver roan). U psów jednokolorowych kolor biały dopuszczalny jest tylko i wyłącznie na klatce piersiowej (przedpiersi)

Zachowanie i charakter:

Cocker spaniel angielski  to wesołe i żywe zwierze. Sprawdza się przede wszystkim jako towarzysz dla ludzi lubiących ruch. Jest psem śmiałym oraz  żwawym. Ma dużą skłonność do zabaw.


Użytkowość :

Obecnie jest najczęściej hodowanym jako pies rodzinny, jednak cocker spaniel angielski był wyhodowany z myślą o psie myśliwskim (płochaczu). Pies tej rasy sprawdza się również jako aporter drobnej zwierzyny.

opracowała:  Aleksandra Brzezińska