Cocker Spaniel Angielski

Cocker spaniel angielski to rasa średnich psów, należąca do VIII grupy FCI. Są radosnymi i żywiołowymi zwierzętami, które uwielbiają kontakt z człowiekiem. Uczą się szybko, a przez ich naturalną chęć do pracy są świetnymi kompanami. Według klasyfikacji Związku Kynologicznego w Polsce podlegają próbą pracy.

 

Cocker spaniel angielski: budowa

Cocker spaniel angielski jest zwierzęciem średniej wielkości, zwykle sięgającym w okolice kolan. Jego wzrost w kłębie nie powinien przekraczać 43 cm. Powinien być kwadratowy, co oznacza, że długość psa mierzona od nosa do nasady ogona powinna odpowiadać wysokości w kłębie.

Głowa spaniela powinna być delikatnie rzeźbiona i dość sucha; wydłużona. Jej stop powinien być wyraźny, a kufa powinna mieć kwadratowy kształt. Oczy powinny błyszczeć i mieć ciemnoorzechowy, brązowy lub prawie czarny kolor. Barwa powinna być zawsze dopasowana do umaszczenia psa, ale nie może być jasna.

Uszy to jedna z głównych ozdób psa tej rasy. Zwisające i osadzone na poziomie oczu lub niżej, powinny sięgać końca nosa. Pokrywa je długi i jedwabisty włos, który może się kręcić.

Jak powinien wyglądać korpus spaniela?

Cocker spaniel angielski to pies mocny i zwarty. Linia grzbietu powinna być prosta, także w ruchu. Pożądane jest, aby lekko opadała ku dołowi. Kłąb zwierząt powinien być wyraźnie zaznaczony. Ponieważ to rasa pracująca, wymaga się także głębokiej klatki piersiowej, sięgającej do połowy łokcia. Psy te mają długie i skośno ustawione, ale stosunkowo cienkie łopatki.

Kończyny przednie i tylne powinny posiadać charakterystyczne z tyłu w umiarkowanej ilości. Podudzie tylnych łap powinno być nisko kątowane. Ogon powinien być osadzony na linii przedłużenia grzbietu.

Umaszczenia cocker spaniela angielskiego

Szata cocker spaniela powinna być przylegająca, gładka i jedwabista. Krótka na grzbiecie, za to obfita na łapach. Nie może być kręcona i sztywna.

Dopuszczalne są umaszenia:

  • jednokolorowe (czarne,  złote, czarne-podpalane, czekoladowe-podpalane,czekoladowe)
  • kolorowe (biało-czekoladowe, biało-czarne, biało-pomarańczowe, biało-złote, lemon roan, tricolour, orange roan, blue roan,  liver roan)

U psów jednokolorowych kolor biały dopuszczalny jest tylko i wyłącznie na klatce piersiowej (przedpiersiu). W naszej hodowli występują jedynie psy w umaszczeniu czarnym, złotym i czarnym-podpalanym.

Zachowanie i charakter

Cocker spaniel angielski  to wesołe i żywe zwierze. Sprawdza się przede wszystkim jako towarzysz dla ludzi lubiących ruch. Jest psem śmiałym oraz  żwawym i ma dużą skłonność do zabaw. Z tego powodu często jest wybierany jaki pies rodzinny i zwykle pełni tę funkcję z powodzeniem.

Cocker spaniel angielski a użytkowość

Obecnie jest najczęściej hodowanym jako pies rodzinny, jednak cocker spaniel angielski był wyhodowany z myślą o psie myśliwskim (płochaczu). Pies tej rasy sprawdza się również jako aporter drobnej zwierzyny. W Polsce występują głównie zwierzęta w typie wystawowym (tzw. show), jednak w Wielkiej Brytanii można znaleźć także zwierzęta w typie pracującym (work).

Oficjalny wzorzec razy można znaleźć na stronie Związku Kynologicznego w Polsce. Dostępny jest także tutaj.