Szczenięta

Szczenięta są słodkie i urocze, ale kupno psa – nowego członka rodziny – musi być przemyślane. W końcu to Ty, przez następne kilkanaście lat będziesz za niego odpowiadał!  Zastanów się, czy będziesz w stanie poświęcić pupilowi wystarczająco dużo czasu, czy nie będzie Ci przeszkadzał. Pies potrzebuje bardzo wiele uwagi swojego przewodnika!

 

 Jak wybrać szczenię?

 
Gdy już zdecydujesz się na kupno psa, musisz zastanowić się nad kilkoma czynnikami, które w pełni odpowiedzą ci na pytanie: “Jakiego psa wybrać?”.
 Pierwszy z tych czynników to rasa psa. Chcesz, by był mały, czy duży? Spokojny, a może potrzebujesz towarzysza zabaw? Albo chcesz uprawiać z psem jakiś sport? Poszukaj informacji o rasach. Możesz odwiedzić oddział Związku Kynologicznego i poprosić o radę, albo przeczytać odpowiednie książki. Możesz też poszukać w Internecie, bądź doradzić się lekarza weterynarii.

Skąd wziąć psa?

  Kolejny czynnik to miejsce, z którego weźmiesz psa. Właściwie są tylko dwa odpowiednie: hodowla psów rasowych, czyli taka, która jest zarejestrowana w Związku Kynologicznym w Polsce, bądź schronisko dla zwierząt. W hodowli można znaleźć rasowe psy, zazwyczaj wychowywane w bardzo dobrych warunkach. Są odpowiednio socjalizowane, a rodzice szczenięcia zwykle są przebadani na popularne w rasie choroby genetyczne.
W schroniskach również można znaleźć wiele wspaniałych psów, jednak warto wtedy wziąć pod uwagę, że niektóre z nich mogą być po przejściach, przez co będą wymagały większego nakładu pracy ze strony właściciela.
 

Szczenięta a ich wiek

Szczenię opuszczając hodowle, powinno mieć co najmniej dwa miesiące. To zwykle minimalny wiek, w którym maluch może opuścić miejsce swojego narodzenia. Należy jednak pamiętać, że wbrew pozorom, starszy (roczny lub nawet kilkuletni) pies powinien również szybko przywyknąć do nowego domu.
 
 Gdy już odpowiesz sobie na powyższe trzy pytania, zacznij oglądać interesujące Cię psy. Jeśli chcesz zaadoptować psa, musisz po prostu czekać, aż trafi się pies odpowiedni dla Ciebie. Obserwuj strony fundacji i odwiedzaj schroniska.
Wybór psa z hodowli może być nieco bardziej pracochłonny. Poza znalezieniem hodowli zwykle należy zorientować się, kiedy dana osoba planuje szczenięta i ilu ma na nie chętnych. Zapisz sobie hodowle, które wydały Ci się najbardziej adekwatne i bądź w stałym kontakcie z hodowcą. Pamiętaj, że żaden hodowca nie powinien odmówić odwiedzin w hodowli.
 
 
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o hodowanej przez nas rasie, zapoznaj się z naszymi poradnikami.