Szczęnięta

Kupno psa – nowego członka rodziny – musi być przemyślane. W końcu to Ty, przez następne kilkanaście lat będziesz za niego odpowiadał!  Zastanów się, czy będziesz w stanie poświęcić pupilowi wystarczająco dużo czasu, czy nie będzie Ci przeszkadzał. Pies potrzebuje bardzo wiele uwagi swojego przewodnika!
   Warto wiedzieć, że pies ma większą potrzebę dotyku niż człowiek!
 
Wybór szczeniaka
   Gdy już zdecydujesz się na kupno psa, musisz zastanowić się nad kilkoma czynnikami, które w pełni odpowiedzą ci na pytanie: “Jakiego psa wybrać?”.
   Pierwszy z tych czynników to rasa psa. Chcesz by był mały, czy duży? Spokojny, a może potrzebujesz towarzysza zabaw? Albo chcesz uprawiać z psem jakiś sport? Poszukaj informacji o rasach. Możesz odwiedzić oddział Związku Kynologicznego i poprosić o radę ( www.ZKwP.pl ) albo przeczytać odpowiednie książki. Możesz też poszukać w Internecie, bądź doradzić się lekarza weterynarii.
  Kolejny czynnik to miejsce, z którego weźmiesz psa. Właściwie są tylko dwa odpowiednie: hodowla psów rasowych, czyli taka, która jest zarejestrowana w Związku Kynologicznym w Polsce, bądź schronisko dla zwierząt. W hodowli można znaleźć rasowe psy, zazwyczaj wychowywane w bardzo dobrych warunkach. Kupując psa z takiej hodowli mamy mniejszą możliwość, że nasz pies będzie cierpiał na choroby genetyczne, że będzie agresywny i nieprzyjemny w obejściu. W schroniskach dla zwierząt można znaleźć głównie psy z przejściami, które właściciele bili, porzucili, nie umieli się nim zajmować. Poza tym nie raz można trafić tam na chorego psa, który wymaga leczenia. Dlatego biorąc psa ze schronu należy nastawić się na różne scenariusze (co nie oznacza, że pies nie może być zdrowy, pełny życia!).
   Wiek szczenięcia jest też dość ważny. Wiek szczeniaka powinien wyosić co najmniej dwa miesiące. Pamiętaj, że nawet jeśli weźmiesz rocznego psa ten przywyknie do Ciebie nie gorzej niż szczeniak, chodź będzie to trwało nieco dłużej.
   Gdy już odpowiesz sobie na powyższe trzy pytania, zacznij oglądać psiaki. Jeśli chcesz wziąć psa ze schroniska nie masz zbyt wiele do zrobienia – musisz po prostu czekać, aż trafi się pies odpowiedni dla Ciebie, natomiast jeśli bierzesz psa z hodowli psów rasowych czeka Cię trochę pracy! Poszukaj    w Internecie stron  hodowli, zadzwoń do nich, zadaj pytania dotyczące odchowu szczeniąt. Zapisz sobie te hodowle, które nie wydały ci się w żaden sposób podejrzane. Wybierz się do nich, obejrzyj maluchy, hodowca powinien się na to zgodzić. Oczywiście, pamiętaj,  że odwiedzenie hodowcy nie zobowiązuje Cię do kupna szczenięcia! Gdy znajdziesz odpowiednią hodowle dla siebie, możesz starać się o kupno pieska.