Cocker spaniel angielski – umaszczenie i jego cechy charakterystyczne

Jaki powinien być cocker spaniel angielski? Umaszczenie tych zwierząt też ma znaczenie! Ta rasa występuje w naprawdę wielu barwach! Dowiedz się, jakie kolory są dopuszczalne w rasie, a jakie rodzaje umaszczenia są niepożądane i mogą wiązać się z wykluczeniem osobnika z dalszej hodowli. 

cocker spaniel angielski umaszczenie

Na co ma wpływ umaszczenie cocker spaniela?

Umaszczenie cocker spaniela angielskiego wpływa przede wszystkim na dwie kwestie: jakość sierści oraz na estetykę zwierzęcia. Niektóre rodzaje umaszczenia mogą wiązać się z większą lub mniejszą bujnością fryzury, z jej trudnością lub łatwością w pielęgnacji itd. Ponadto współcześnie wielu właścicieli kupując psa wybiera konkretne umaszczenie przez wzgląd na to, co im się podoba na żywo lub na fotografiach. Należy jednak pamiętać, że nie powinien to być główny czynnik, który stoi za wyborem konkretnego umaszczenia.

Jakie umaszczenie może mieć cocker spaniel angielski?

Cocker spaniel angielski może mieć wiele różnych umaszczeń. Można je podzielić na dwie kategorie: umaszczenia jednolite (J), dwubarwne (D), trójbarwne (T) oraz przesiane (P):

 • czarne (J),
 • złote (J),
 • czekoladowe (J),
 • czarne podpalane (J),
 • czekoladowe podpalane (J),
 • biało-czarne (D),
 • biało-pomarańczowe (D),
 • biało-czekoladowe (D),
 • biało-cytrynowe (D),
 • biało-czarne z podpaleniem (T),
 • biało-czekoladowe z podpaleniem (T),
 • niebieskie (P),
 • pomarańczowe (P),
 • czekoladowe (P),
 • niebieskie z podpalaniem (P),
 • czekoladowe z podpalaniem (P).

Warto wiedzieć, że hodowle psów tej rasy zazwyczaj w wyraźny sposób dzielą się na hodowle psów jednobarwnych oraz wielobarwnych. Linie hodowlane o jednolitym umaszczeniu oraz różnobarwnym są dość mocno rozdzielne i niewielu hodowców decyduje się na mieszanie takich osobników.

Czym charakteryzują się umaszczenie jednolite u cocker spaniela?

Cocker spaniele angielskie o umaszczeniu jednolitym nie powinny mieć elementów białych. Dopuszczane są jedynie niewielkie znaczenia na głowie oraz przedpiersiu. Łaty na zadzie, łapach, czy uszach mogą doprowadzić do przyznania mu oceny niedopuszczającej do dalszego rozrodu.

Czym charakteryzują się umaszczenia dwu- i trójkolorowe?

Umaszczenia dwu- i trójkolorowe w przypadku cocker spanieli angielskich mają wyraźnie zaznaczone granice pomiędzy kolorami. To po prostu łaciate psy o barwnych plamach w różnych kolorach. Warto tu pamiętać o tym, że w przypadku takich psów umaszczenie wielobarwne powinno być dość harmonijne, np. w trakcie wystawy, jeśli pojawią się dwa bardzo podobne do siebie psy, ale jeden będzie miał wizualnie ładniejszy układ łat to ten może okazać się zwycięzcą. Ponadto łaty powinny być dość wyraźne, z przewagą bieli. 

Czym charakteryzuje się umaszczenie przesiane?

Umaszczenia przesiane to takie, w przypadku którego kolor psiej sierści nie jest jednolity. Biała sierść płynnie przechodzi w inny kolor, tworząc wrażenie specyficznej mozaiki. Przez to np. zwłaszcza zwierzęta o ciemniejszym umaszczeniu mogą sprawiać wrażenie siwiejących, mimo że wcale nie mają siwej sierści. Odcień i nasycenie barwy sierści jest zależne od konkretnego osobnika. 

Cocker spaniel angielski — umaszczenie czarne

O czarnym umaszczeniu cocker spanieli angielskich warto powiedzieć kilka słów więcej. To umaszczenie jakie posiadał pierwszy zarejestrowany pies tej rasy. Można więc powiedzieć, że jest to barwa najbardziej podstawowa, kojarząca się niektórym z mistrzowskimi osobnikami i z wyrazem prawdziwej elegancji. 

Pięknie zbudowany pies o błyszczącej, czarnej sierści bez wątpienia „łapie” oko na ringu. Bardzo często zwierzęta w sierści w tym kolorze mają dość bujną fryzurę, która szybko rośnie i w łatwy sposób można przygotować ją do występu na ringu. Niestety, kolor czarny najtrudniej dobrze uchwycić na fotografii.

Cocker spaniel angielski — umaszczenie złote

Cocker spaniele w umaszczeniu złotym (czasem nazywanym też biszkoptowym czy rudym, zależnie od odcienia) są jednymi z najbardziej pożądanych wśród kupujących, którzy nie planują kariery wystawowej. Przez występy w filmach oraz obecność tego umaszczenia na różnorodnych fotografiach to ono jest przez wielu ludzi przede wszystkim kojarzone z rasą. 

Jakie są różnice w jakości sierści pomiędzy różnymi umaszczeniami?

Jakość sierści jest częściowo powiązana z kolorem psa. Cocker spaniele czarne często mają bujną sierść. Podobnie czekoladowe, choć w ich przypadku często pojawia się sierść pusząca się, kręcona, dość trudna w codziennej pielęgnacji. Zwierzęta o umaszczeniu złotym, zwłaszcza suki, porównywalnie częściej mają mniej bujną okrywę włosową, niż psy czarne, czy wielobarwne. 

Różnice pomiędzy umaszczeniami są więc zauważalne, jednak nie są konkretnymi regułami i np. jak najbardziej może zdarzyć się pies czekoladowy o doskonałej jakości sierści, jak i złoty pies o bardzo trudnym w pielęgnacji włosie. 

Co jest niepożądane w umaszczeniu cocker spaniela?

Jak już zostało wspomniane, niepożądane jest, aby jednobarwny cocker spaniel miał wyraźne białe plamy, zwłaszcza poza głową oraz przedpiersiem. Ponadto niepożądane będą też kolory, które nie zostały wymienione we wzorcu rasy. Przykładem takiego umaszczenia jest kolor sobolowy, który prawdopodobnie powstał w wyniku mutacji genu odpowiadającego za maść złotą. Przy tym jest genem dominującym, co oznacza, że gdyby został rozpowszechniony, mógłby doprowadzić do usunięcia z rasy tego powszechnie lubianego koloru.

Niepożądane są też psy o jasnym nosie oraz oblamówce oka. To zdarza się zwłaszcza wtedy, kiedy jasny pies (złoty, biało-pomarańczowy itd.) jest nosicielem genu odpowiadającego za gen czekoladowy. Należy jednak nadmienić, że nie jest to coś, co wpływa bezpośrednio na psie zdrowie. Takie osobniki doskonale mogą sprawdzać się jako pupile do towarzystwa, chociaż hodowca może również umyślnie zostawić takiego psa w hodowli, aby w kolejnym pokoleniu spróbować wyhodować psa czekoladowego o zadowalającym o eksterierze.

Cocker spaniel angielski — umaszczenie nie powinno być priorytetem!

Choć trudno nie mieć swoich własnych preferencji, co do kolorów zwierząt, tak należy pamiętać, że umaszczenie psa nie powinno być priorytetem i to nie przez wzgląd na nie należy wybierać czworonoga. Dużo ważniejsze jest pochodzenie zwierzęcia (schronisko, fundacja o dobrych opiniach, hodowla zarejestrowana w ZKwP), jego własny charakter, sposób wychowania, czy jego zdrowie. Dlatego polecamy traktować wybór koloru jako dodatkowy, a nie główny czynnik decydujący o zakupie bądź adopcji czworonoga.

Dowiedz się też, jakich szczeniąt możesz się spodziewać.