Dla kogo cocker spaniel będzie dobrym psem?

Dla kogo cocker spaniel angielski będzie odpowiednim towarzyszem? Te psy mają łagodny i radosny charakter, przez co często świetnie sprawdzają się w rodzinach. Nie da się jednak ukryć, że nie będą odpowiednie dla każdego. Jako hodowcy chcemy więc podzielić się doświadczeniem i wyjaśnić dla kogo – według nas – zwierzę tej rasy będzie odpowiednim podopiecznym.

Dla kogo cocker spaniel? Podstawy

Zakup jakiegokolwiek zwierzęcia zawsze jest bardzo odpowiedzialną decyzją. W przypadku psa jest wiążąca na kilkanaście lat jego życia. Dlatego najpierw musisz szczerze odpowiedzieć sobie na pytanie, czy aby na pewno chcesz się podjąć takiego wyzwania. To, dla kogo cocker spaniel angielski będzie odpowiedni zależy jednak w dużej mierze od nastawienia i stylu życia danej osoby. Niekoniecznie od samych warunków mieszkalnych. Te często są drugorzędną sprawą.

Nim jednak jako przyszły właściciel podejmiesz decyzje o zakupie rasowego cocker spaniela, musisz się zastanowić. Czy w ogóle będziesz odpowiednim przewodnikiem dla psa? Jako gatunek te zwierzęta te mają po prostu swoje wymagania.

Czego potrzebuje każdy pies?

Każdy pies, a właściwie można byłoby powiedzieć – każde zwierzę, które bierze się pod swój dach – wymagać będzie od swojego opiekuna zapewnienia przynajmniej podstawowych warunków do życia. Biorąc pod swoje skrzydła czworonoga, składasz mu obietnicę, że utrzymasz go jak najdłużej w zdrowiu psychicznym i fizycznym, robiąc wszystko, aby uniknął zbędnego stresu, bólu czy cierpienia.

Wydaje się to jasne, jednak należy sobie najpierw uzmysłowić, co to oznacza. Będzie to wiązało się np. z zapewnieniu mu odpowiedniego (spokojnego!) miejsca odpoczynku. To nie zawsze jest proste. Jeśli masz małe dzieci, będziesz musiał prawdopodobnie wyznaczyć mu do tego jego własną przestrzeń z dala od nich.  Oznacza to też, że pies będzie musiał odpowiednio dużą przestrzeń wokół siebie, aby nie czuć się zbytnio przytłoczonym. Dlatego np. mieszkanie w malutkim mieszkaniu z ważącym sto kilo owczarkiem kaukaskim jest zwykle po prostu złym wyborem.

Nie da się też ukryć, że w takiej sytuacji narażasz się na koszty. Będziesz musiał je ponosić, aby wypełnić obietnicy daną nowemu przyjacielowi. To nie tylko jedzenie, zabawki czy usługi weterynaryjne, ale też koszty szkolenia czy behawiorysty. Oczywiście nie jest to obowiązkowe, ale może okazać się, że w pracy z psem napotkasz na problem, którego nie będziesz w stanie rozwiązać samodzielnie. Wtedy opłacenie specjalisty może być jedynym rozwiązaniem.

Odpowiednie nastawienie do zakupu psa

Sama chęć posiadania psa i to, że masz dla niego odpowiednie warunki oraz środki finansowe nie oznacza, że będziesz dobrym właścicielem. Przede wszystkim musisz sobie uświadomić, że każde złe zachowanie psa jest twoją porażką, nie jego. Czworonogi zwykle popełniają błędy dlatego, że ludzie wysyłają im złe sygnały. Dlatego przygotuj się psychicznie na to, aby szukać ich w sobie i swoim zachowaniu – a to naprawdę bywa trudne.

Ponadto jako właściciel zwierzęcia musisz przygotować się na bezustanny rozwój. Im więcej będziesz pracował ze swoim psem, przebywał z nim, uczył go, wychodził na spacery itd., tym lepsza będzie wasza więź. Na to potrzeba czasu. Jednocześnie im więcej będziesz wiedział o psach i ogólnie – o zwierzętach – tym lepiej dla Was obojga!

Nie myl jednak czasu poświęconego na pracę z psem z koniecznością bezustannego przebywania z nim. Pies potrzebuje także czasu dla siebie. Nie zapominaj, że pies powinien spać 12-15 godzin na dobę. Aby trening psa był skuteczny najlepiej, aby sesje pracy z nim były krótkie (do 15-30 minut), ale częste i konkretne. Ponadto powinny być dostosowane do wieku oraz możliwości fizycznych zwierzęcia.

Dla kogo cocker spaniel angielski będzie dobrym towarzyszem?

Cocker spaniel angielski to średniej wielkości pies. Dawniej wypłaszał z krzaków ptaki i czasem aportował ustrzeloną zwierzynę. Dziś, zwłaszcza w Polsce, jest raczej psem towarzyszącym. Ma długą sierść, która jest dość wymagająca w pielęgnacji. Ten ogólny opis powinien już nieco bardziej doświadczonemu psiarzowi pomóc wywnioskować, jaki jest odpowiedni dom dla takiego czworonoga.

Jego wielkość sprawia, że będzie w stanie mieszkać w bloku, jeśli zapewni się mu odpowiednią dawkę ruchu. Jednocześnie jednak nie jest to miniaturowy piesek, a zwierzę ważące ok. 9-15 kg. Dorosły, zdrowy człowiek nie powinien mieć wprawdzie problemu z utrzymaniem go na smyczy czy niesieniem. Nie da się przy tym ukryć, że np. osoby starsze czy małe dzieci już mogą sobie z nim nie poradzić. W tym przypadku należy więc mierzyć swoje siły na zamiary.

Z jego wymiarami wiąże się także kwestia warunków mieszkalnych. Nie są to wystarczająco duże psy, aby poradziły sobie zimą w kojcu. Jeśli np. pojawi się duża ilość śniegu, nie będą w stanie odpowiednio się ogrzać. Ponadto, choć posiadają podszerstek, ich włos jest zbyt długi i miękki, aby nadawał się do przebywania jedynie na dworze.

Długa sierść cocker spaniela to kolejny aspekt, nad którym należy się zastanowić. Te psy wymagają regularnych wizyt u specjalisty, bądź też samodzielnej (i trudnej) nauki groomingu (czesania zwierząt). Będzie się to wiązało z dodatkowymi kosztami bądź poświęceniem dużej ilości czasu na obserwację tego, jak profesjonalnie strzyże się czworonogi.

Fakt, że był psem myśliwskim, który jednak bezpośrednio pracował z człowiekiem sprawia, że po pierwsze, z jednej strony ma w sobie nieco indywidualizmu i własnej inwencji. Ta była mu potrzebna w trakcie polowań. Można powiedzieć, że to właśnie jest ten element sprawiający, że często są uznawane za „dominujące”. Po drugie, cocker spaniel angielski jest szybko uczącym psem chętnym do pracy z człowiekiem. Dla kogo cocker spaniel będzie wiec odpowiedni? Dla osoby, która jest dość aktywna (te psy uwielbiają długie spacery!), ale przy tym konsekwentna i potrafiąca dawać psu jasne sygnały w trakcie nauki i szkolenia.

Cocker spaniel angielski jako pies pracujący

Z powodu swojego charakteru i uroczego wyglądu cocker spaniel może nadać się jako pies-terapeuta. Powinien poradzić sobie w dogoterapii, ponieważ przez swoje średnie rozmiary nie będzie przerażający dla mniejszych dzieci. Przy tym nie będzie zbyt mały, więc maluchy raczej nie zrobią mu łatwo krzywdy. Jednak jest za mały na psa przewodnika osoby niepełnosprawnej: takie zwierzę po prostu musi sięgać do miejsc, z którymi cocker sobie nie poradzi.

Dobrze wyszkolony cocker spaniel powinien sobie dość dobrze radzić na takich konkursach, jak obedience. Jednak już ze zwinnościowym agillity raczej poradzi sobie gorzej. Oczywiście możesz z nim trenować – jeśli będziesz odpowiedzialny, to będzie tylko korzyść i radość – ale gdy myślisz o profesjonalnie uprawianym sporcie tego typu, lepiej wybierz inną rasę.

Nie należy zapominać, że ta rasa według FCI podlega próbom pracy. Dlatego jeśli tylko chcesz, możesz ze swojego czworonoga zrobić prawdziwego psa myśliwskiego. Twój cocker na pewno będzie zachwycony, jeśli będzie mógł wyjść z tobą na szlak i poszukać łownej zwierzyny.

Gdy chcesz cocker spaniela, ale czujesz się niepewnie

Nie da się ukryć, że wymagania opisane w tym artykule mogą być dla niektórych trudne do spełnienia. Jednak musisz wiedzieć, że przy posiadaniu psa liczą się przede wszystkim chęci, które będą faktycznie realizowane. Jako nowy właściciel czworonoga możesz się np. obawiać, czy poradzisz sobie z stosunkowo samodzielnym psem. To oczywiście uzasadniony lęk, ale w końcu każdy kiedyś zaczynał. Musisz mieć świadomość, że świat psiarzy jest naprawdę duży i jeśli będziesz chciał kiedykolwiek uzyskać pomoc, na pewno ją znajdziesz. Nawet, jeśli początkowo nie będziesz tego potrafił, z czasem możesz nauczyć się być doskonałym przewodnikiem dla swojego czworonoga. Ważne jest jednak to, aby zdawać sobie sprawę ze swoich słabości i w razie potrzeby nie bać się skontaktować ze specjalistą, który wskaże ci właściwą drogę.

Podsumowanie – dla kogo cocker spaniel angielski?

Cocker spaniel angielski jest świetnym psem-towarzyszem dla osób samotnych czy rodzin, pod warunkiem, że są osobami dość aktywnymi i konsekwentnymi. Nie będą nadawać się dla tych, którzy chcą trzymać swojego czworonoga w budzie, poza domem. Trzeba jednak dodać, że te psy dość dobrze dostosowują się do warunków mieszkalnych. Jeśli będziesz z nim regularnie pracować, nawet kilkugodzinna nieobecność w domu nie powinna być problemem, tak samo jak np. mieszkanie w bloku.

Zakupu psa powinny jednak unikać osoby, które nie chcą towarzysza, a dziecka – bo pies bez wątpienia nim nie jest i ma po prostu inne potrzeby – a także te, które nie potrafią być konsekwentne i nie chcą się tego nauczyć. Osoby bardzo zapracowane również nie powinny decydować się na takiego czworonoga. Nawet samo czesanie cocker spaniela będzie zajmować dużą ilość czasu.

Nie są to zwierzęta to wyjątkowych wymaganiach. Wiele osób o przeciętnym trybie życia i niezbyt dużą wiedzą doskonale sobie radzi z ich wychowaniem i utrzymaniem. Ale jeśli czujesz, że cocker spaniel angielski czy po prostu pies do ciebie nie pasuje, zastanów się, czy nie lepiej zaopiekować się innym gatunkiem.

Cocker spaniel angielski to rasa hodowana oficjalnie od końca XVIII wieku, choć podobne psy występowały w Wielkiej Brytanii już wcześniej. Od dawna cieszą się dużą popularnością i to nie bez powodu. Mają wiecznie merdające ogony i uwielbiają towarzystwo swoich ludzi, a ich szlachetny wygląd przyciąga uwagę niejednej osoby. Dlatego zdecydowaliśmy się poświęcić im dużą część naszego życia. Wiemy też, że wiele osób zaraziło się tą pasją od nas i od wyhodowanych u nas psów.

Dowiedz się więcej o rasie i poznaj lepiej jej historię.