Dowiedz się, jak czesać cocker spaniela w domu tak, aby zachować piękny wygląd jego sierści. O czym warto pamiętać? W co należy się zaopatrzyć? Zadbaj o swojego pupila i spraw, by zawsze wyglądał dobrze!
Jak czesać cocker spaniela w domu?
Czesanie cocker spaniela powinno przede wszystkim być regularnie wykonywaną czynnością. Lepiej robić to 2-3 razy w tygodniu, aby zapobiec tworzeniu się kołtunów, niż raz w miesiącu, kiedy zwierzę może mieć już problemy z poruszaniem się. Ważny jest również dobór odpowiednich narzędzi, stanowiska pracy oraz dobre podejście do psich kołtunów.
Dlaczego cocker spaniela warto czesać regularnie?
Różne psy mają różne typy sierści. Cocker spaniele mają z reguły mocno przylegającą szatę na grzbiecie oraz długie pukle wyrastające z brzucha i nóg. Tego typu sierść często w dotyku jest dość miękka, puszysta i właśnie jej struktura sprawia, że w łatwy sposób się plącze. Psy tej rasy są zaś stosunkowo niskie, co sprawia, że „szurają brzuchem po ziemi” w trakcie spacerów, co nie pomaga w tej sytuacji.
Warto też pamiętać, że tak jak ludzkie włosy, tak i psia sierść, regularnie wypada. Nawet więc, jeśli pies przebywa wyłącznie w czystych pomieszczeniach i biega po krótkiej trawie to nieczesana będzie się samoistnie kołtunić.
Co jest potrzebne do czesania cocker spaniela?
Do czesania cocker spaniela będzie potrzebny przede wszystkim dobry grzebień i szczotka. To pierwsze narzędzie służy do rozczesywania kołtunów oraz precyzyjnego czesania. Szczotka z kolei służy do układania sierści oraz ogólnego wyczesywania, pozwalającego pozbyć się martwych, wypadających włosów.
Robiąc zakupy, warto od razu zaopatrzyć się w dwa grzebienie, o różnym rozstawie, co pozwala stopniować precyzję rozczesywania psiej sierści. Jeśli wybierzesz model wykonany z wysokiej jakości materiałów narzędzia te mogą Ci służyć nawet przez całą długość życia psa.
Opcjonalnie możesz zaopatrzyć się również w trymer, który pomoże Ci pozbyć się martwej sierści znajdującej się na grzbiecie cocker spaniela oraz w gumowe rękawiczki.
Stanowisko pracy do czesania psa
Czesanie cocker spaniela na ziemi może być bardzo uciążliwe, zwłaszcza jeśli zwierzę nieszczególnie za tym przepada. Dlatego warto przygotować miejsce znajdujące się na podwyższeniu, które pozwoli lepiej kontrolować jego zachowanie, a przy tym zapewni osobie pracującej lepszą postawę i lepszy dostęp do wszystkich zakamarków psiego ciała. Takim stanowiskiem może być np. zwykły stół na który zostanie położona mata antypoślizgowa. Łatwa w myciu, pozwoli na zapewnienie komfortu dla psa oraz odpowiedniej higieny pracy.
Dobrym rozwiązaniem może być również zakup podstawowego stołu groomerskiego. Zwykle są one składane, więc nie zajmują wiele miejsca, a mogą w znacznym stopniu ułatwić pracę.
Należy pamiętać, że pies na podwyższeniu nie powinien być pozostawiany bez nadzoru. Niektóre profesjonalne stołu groomerskie posiadają możliwość przywiązania psa, co zapewnia wyższy poziom bezpieczeństwa i co do zasady, to najlepszy wybór stanowiska do pracy. Nie da się jednak ukryć, że mogą być dość kosztowne i nie każdy będzie chciał się na nie zdecydować.
Czy psa należy wykąpać przed czesaniem?
Nie! Nie każdą sesję czesania psa musi poprzedzać jego kąpanie. Kąpiel powinna odbyć się wtedy, kiedy jest niezbędna, np. pies wytarzał się w błocie, czy zaczyna wydzielać nieprzyjemny zapach. Zbyt częsta kąpiel może doprowadzić do uszkodzenia bariery hydrolipidowej pupila, co nie jest wskazane. Warto również pamiętać o tym, aby do kąpania psa używać wyłącznie kosmetyków przeznaczonych dla psów.
Pamiętaj, że po umyciu psa należy go wysuszyć, najlepiej używając zimnego nawiewu suszarki. W trakcie psa należy czesać i suszyć go tak, by ułożyć włosy do dołu (powinny być jak najbardziej proste, należy unikać tworzenia loków).
Czesanie cocker spaniela angielskiego
Zaczynając czesanie cocker spaniela zacznij od pobieżnego przeczesania psa i zlokalizowania kołtunów. Szczególnie dokładnie sprawdzaj takie zakamarki, jak okolice psich łokci, kolan oraz odbytu. To tam najczęściej tworzą się najmocniejsze kołtuny, a jednocześnie są to miejsca najtrudniej dostępne i przez to najczęściej ignorowane przez początkujących opiekunów psa. Czesanie tych rejonów może być dla pupila nieprzyjemne, jednak należy pamiętać, że kołtuny w okolicach łap mogą psa boleć i ograniczać jego ruchy. Wyczesanie ich jest ważniejsze, niż chwilowy dyskomfort podopiecznego.
Jak ułatwić sobie rozczesywanie cocker spaniela?
Czesanie cocker spaniela możesz ułatwić sobie i swojemu psu poprzez używanie specjalnych odżywek i balsamów do sierści. Tak jak ludzkie odżywki do włosów, pomagają one w sprawnym rozczesywaniu, jednocześnie sprawiając, że sierść staje się przyjemniejsza w dotyku i błyszcząca.
Co jeszcze można zrobić w domu?
Poza regularnym czesaniem sierści cocker spaniela warto jeszcze zwrócić uwagę na jego łapy. To na nich często sierść rośnie najszybciej. Dlatego też możesz zaopatrzyć się w niewielkie nożyczki z bezpiecznym zakończeniem, których możesz używać do skracania sierści przy samych psich łapach: wokół nich oraz od strony opuszków (pomiędzy opuszkami). Dzięki temu pies będzie mógł się wygodniej poruszać, a Ty ograniczasz ilość brudu, którą wnosi do domu.
Kiedy należy wybrać się do groomera z cocker spanielem?
Cocker spaniel to pies, który wymaga regularnych wizyt u psiego fryzjera. Pierwszą wizytę warto umówić jak najwcześniej, by młode zwierzę przyzwyczaiło się do tego typu czynności. Częstotliwość jest jednak zależna od potrzeb, ponieważ różne psy i w różnym okresie życia mają różny poziom owłosienia oraz wzrostu sierści. Dlatego konieczne obserwuj swojego pupila i staraj się rozsądnie dobierać terminy wizyt. Ważne jest jednak to, że lepiej zrobić to zbyt czesto, niż zbyt rzadko.
Przed wizytą u groomera warto psa dokładnie rozczesać ze wszystkich kołtunów. Dzięki temu pies w trakcie wizyty nie będzie odczuwał aż tak dużego dyskomfortu.
Sprawdź też, jakie kosmetyki i narzędzia wybrać do pielęgnacji sierści psa.