Jak dbać o sierść psa? Porady dla właściciela

Czy wiesz, jak dbać o sierść swojego psa? Poznaj kilka zasad i porad, dzięki którym Twój pupil zawsze będzie wyglądać dobrze! Sprawdź, jak krok po kroku zadbać o jego okrywę włosową, tak aby nie tylko błyszczała, ale również doskonale spełniała swoją funkcję.

Jak dbać o sierść psa

Jak dbać o sierść psa?

Sposób dbania o sierść psa jest zależny od tego, jaki rodzaj sierści ma Twój podopieczny. Zazwyczaj bardzo ważne jest regularne czesanie psa oraz kąpiel w razie potrzeby. Nie bez znaczenia jest również odpowiednia dieta i suplementacja. W przypadku psów o długiej lub szorstkiej sierści konieczne mogą okazać się regularne wizyty u psiego fryzjera.

Jak dbać o sierść psa długowłosego?

Aby zadbać o sierść psa długowłosego, przede wszystkim należy zaopatrzyć się w grzebień oraz szczotkę. To pierwsze narzędzie będzie służyć do rozplątywania skołtunionej sierści, to drugie zaś to ogólnego wyczesywania oraz układania.

Psy długowłose mogą mieć dwa rodzaje sierści: z podszerstkiem lub bez. Bardzo ważne jest to, aby sprawdzić, jaki typ sierści ma Twój pupil, dlatego że będzie to wpływać na sposób pielęgnacji i opieki nad danym psem. Psy posiadające podszerstek co do zasady lepiej znoszą różnice temperatur, ale gdy ich sierść wypada, może się mocniej kołtunić. Ponadto takie zwierzęta nie powinny być golone, chyba że pojawia się ważna przyczyna, np. medyczna.

Jeśli posiadasz psa, którego sierść rośnie dość mocno na łapach, warto zaopatrzyć się w nożyczki z zaokrąglonym zakończeniem i co jakiś czas samodzielnie wycinać sierść rosnącą pomiędzy opuszkami. Dzięki temu Twój pupil nie będzie wnosił do domu nadmiaru brudu.

Jak dbać o sierść psa krótkowłosego?

Dbanie o sierść psa krótkowłosego jest w pewnych aspektach prostsza, choć należy pamiętać, że często jest ona twardsza, mocniej „wbijająca się” w różne powierzchnie, dlatego też trudniej doczyścić ją np. z mebli. Do pielęgnacji sierści takiego psa sprawdzi się podstawowa szczotka oraz wilgotna szmatka, lub rękawica. Za jej pomocą można w prosty sposób zebrać tę sierść, która bez problemu wypada. Zwykle psy krótkowłose nie wymagają wizyty u psiego groomera.

Jak dbać o sierść psa szorstkowłosego?

Sierść psa szorstkowłosego zwykle wymaga przede wszystkim regularnego trymowania. To zabieg polegający na „wyrywaniu” martwego włosa, który wychodzi przy lekkim pociągnięciu. Warto robić to regularnie, co 2-3 tygodnie. Większość początkujących właścicieli psów zwykle jednak nie wie, jak należy się tym zająć, dlatego dobrym pomysłem jest np. odwiedzenie psiego fryzjera lub zapisanie się na kurs trymowania. W trakcie tego zabiegu ważne jest, aby robić to równomiernie i nie doprowadzać do powstawania „łysych placków”.

Jak często należy kąpać psa?

Psa należy kąpać zgodnie z potrzebą. Zbyt częste kąpiele mogą doprowadzić do zaburzenia bariery hydrolipidowej, dlatego nie jest to zalecane. Psa należy kąpać w sytuacji, w której po prostu będzie brudny, np. gdy wytarza się w czymś nieprzyjemnym. Możesz zrobić to również, gdy zwierzę zaczyna nieprzyjemnie pachnieć.

Zazwyczaj psy kąpie się też przed wystawami, aby zapewnić odpowiedni poziom higieny w trakcie prezentacji. Sędzia będzie dotykać psa, dlaczego warto zapewnić mu odpowiedni poziom komfortu w trakcie. Ponadto pies może wymagać częstszych kąpieli z przyczyn medycznych, np. z powodu zapalenia skóry czy alergii. Wówczas częstotliwość należy dostosować do zaleceń lekarza weterynarii.

Czym pielęgnować psią sierść, aby była błyszcząca?

Tak samo jak dla ludzi, tak i dla psów powstają specjalistyczne kosmetyki, które pomagają utrzymać ich sierść w odpowiedniej kondycji. W trakcie kąpieli należy używać specjalistycznego szamponu przeznaczonego dla zwierząt. Unikaj produktów przeznaczonych dla ludzi! Ponadto istnieją również kosmetyki, które pielęgnują sierść i ułatwiają rozczesywanie. Balsamy i odżywki do psiej sierści nie są wymogiem, jednak jeśli chcesz zadbać o swojego czworonoga warto się w nie zaopatrzyć i używać ich zgodnie z zaleceniami producenta.

Dieta i suplementacja – to też dbanie o psią sierść!

Zadbanie o odpowiednią dietę Twojego psa oraz ewentualnie, wprowadzenie do niej dodatkowych suplementów, w znaczący sposób wpływa na psią sierść. Zadbaj więc o to, by karma, którą używasz, była jak najwyższej jakości. Warto również dopasować odpowiednie suplementy, jednak ich ilość i częstotliwość stosowania należy ustalić wcześniej z psim dietetykiem lub lekarzem weterynarii.  

Dość często psom, tak jak i ludziom, zaleca się suplementację biotyny. To witamina B₇, która między innymi wpływa na właściwe funkcjonowanie skóry i włosów.

Jak często pies powinien odwiedzać fryzjera?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Są psy, które przez całe swoje życie nie będą musiały odwiedzić salonu psiej urody. Dotyczy to nie tylko ras krótkowłosych, ale też takich o sierści średniej, mocno przylegającej, „sportowej”, takich jak np. sierść owczarka niemieckiego krótkowłosego. Jeśli będziesz regularnie czesać takiego czworonoga, wizyta u groomera nie jest konieczna.

W przypadku psów długowłosych, ozdobnych, wizyta zalecana jest zwykle co 4-12 tygodni. W przypadku osobników, których sierść rośnie szczególnie szybko będzie to oczywiście ten dolny przedział, a w przypadku tych, których okrywa włosowa jest dość rzadka, czas ten może się znacznie wydłużyć. Nie ma tu zasady związanej z konkretnymi rasami – każdy osobnik ma swoje własne, indywidualne potrzeby.

Pamiętaj jednak, że dla zdrowia swojego psa lepiej robić to częściej, niż rzadziej. Zadbana sierść pozwala mu w lepszej kontroli temperatury, jest też zdecydowanie bardziej higieniczna, a dla Twojego podopiecznego znacznie przyjemniejsza będzie 2-godzinna wizyta, niż spędzenie 6-7 godzin na groomerskim stole w trakcie rozplątywania kołtunów.

Dbaj o psią sierść na co dzień

O psią sierść należy dbać na co dzień. Regularna pielęgnacja sprawi, że zwierzę będzie wyglądało na zdrowe i zadbane. Takie zwierzęta częściej są bardziej aktywne, żywiołowe, lepiej się poruszają i lepiej radzą sobie z wysokimi lub szczególnie niskimi temperaturami. Dlatego naprawdę warto o nie zadbać!

Sprawdź też, jakie akcesoria do pielęgnacji psa wybrać.