Higiena psów w domu. Nasze sposoby

Nowy czworonożny przyjaciel oznacza nową przyjaźń, wiele wspólnych wspomnień, ale i wiele obowiązków. Higiena psów wiąże się nie tylko z koniecznością czesania i kąpania zwierzęcia, ale również zmian w domu, które pozwolą na zachowanie czystości także w deszczowe dni. Przedstawiamy kilka naszych sposobów na to, aby utrzymać mieszkanie we względnym porządku!

higiena psów

Higiena psów – to niezwykle istotne!

Higiena psów jest czymś, co powinno być bardzo ważne dla każdego właściciela tych zwierząt. Nie tylko wpływa to na jego jakość życia, ale także na to, jak wokół niego czują się ludzie. W końcu brudne podłogi czy kanapy mogą stanowić dobre środowisko do rozwijania się bakterii, a to z kolei może doprowadzić do chorób, zarówno ludzkich, jak i zwierzęcych.

Jako hodowcy problem związany z utrzymaniem odpowiedniej higieny psów odczuwamy znacznie bardziej, przez wzgląd na licznych podopiecznych. To zmusiło nas do znalezienia sposobów, które pozwolą szybko i skutecznie posprzątać miejsca, w których przebywają psy. Przedstawiamy więc kilka sprawdzonych przez nas rozwiązań, które mogą sprawdzić się także w domach osób, które posiadają mniejszą liczbę czworonogów.

Na dobry początek: podkłady dla szczeniąt

Podkłady, czy też maty chłonne to produkt, który zawsze polecamy właścicielom naszych szczeniąt. Przydają się szczególnie wtedy, gdy pies ma mieszkać w bloku. W okresie kwarantanny wyprowadzenie zwierzęcia na dwór, na nieogrodzony i niesprawdzony teren, może być ryzykowne. Z tego powodu początkowo szczenięta muszą mieć miejsce na załatwianie swoich potrzeb wewnątrz.

Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne i dość tanie – 100 sztuk można kupić już za ok. 50-80 zł. Należy jednak pamiętać, że szczenię najpierw musi nauczyć się załatwiać w konkretne miejsce, a więc na początku i tak może załatwiać się w inne miejsca. Młode psy potrzebują szkolenia także w tym względzie.

Niestety, korzystanie z mat ma swoje wady. Szczeniak, który nauczy się, że ma załatwiać się właśnie w to miejsce, może nie chcieć robić tego, gdy wyjdzie na zewnątrz. Dlatego jeśli jest to możliwe, zalecamy, aby podkład znajdował się na balkonie bądź też przy drzwiach wyjściowych. Wtedy nauka załatwiania się na zewnątrz powinna być dla niego łatwiejsza.

Higiena psów to odpowiednie legowisko

Legowisko to ważny element w psiej wyprawce. Należy jednak zwrócić uwagę na to, aby dało się je dokładnie wyczyścić. Nie ma nic gorszego w bakteriach, które mogą rozwijać się np. w tanim wypełnieniu materiałowej budki dla psa. To więc musi dać się bez problemu wyprać, bądź wyczyścić.

W tym przypadku polecamy dwa sprawdzone sposoby. Po pierwsze, można wykorzystać metalową klatkę. Ta nie ma być psim więzieniem, a raczej jego jaskinią, w której może odciąć się od pozostałych domowników. Tego typu legowisko da się szybko i bez najmniejszego problemu wyczyścić, a samo zwierzę będzie mogło czuć się wewnątrz komfortowo, zwłaszcza jeśli wyłożysz je czymś miękkim i wygodnym. Nie zalecamy zamykania zwierząt na długie godziny wewnątrz: nie taka ma być rola klatki!

Inną metodą jest wykorzystanie plastikowych legowisk. Na rynku oferuje je wiele firm, w różnych rozmiarach i kolorach. Dzięki temu można idealnie dobrać je do swoich potrzeb, a tak jak w przypadku metalu, bez problemu da się je wymyć i zdezynfekować.

Te rozwiązania można wprowadzić w swoim własnym domu, ale nie tylko. Higiena psów jest ważna także w trakcie wyjazdów. Jeśli np. posiadasz domek letniskowy, w którym bywasz kilka razy do roku, możesz tam postawić właśnie tego typu legowisko. W ten sposób nawet, jeśli się zakurzy, bez problemu je wytrzesz!

Drybed – nie tylko wypełnienie legowiska

Psie legowisko można wypełnić kocami, czy nawet starymi ubraniami. Jeśli da się je wyprać, zachowanie czystości nie będzie trudne. Jednak jeśli zależy Ci na czymś ciepłym i wytrzymałym, zastanów się nad zakupem tzw. drybeda.

To puszysty dywan, który jednak bez problemu przepuszcza wodę, dzięki czemu zawsze pozostaje suchy. Dobrze utrzymuje ciepło, dlatego jest lubiany przez psy. Dostępny w wielu kolorach i rozmiarach, pozwala na dopasowanie go do swoich potrzeb. To jednak nie wszystko: zawsze można kupić większy model, aby podzielić go na mniejsze kawałki już w swoim domu.

Drybed jest bardzo wszechstronny w swoim zastosowaniu. Może stanowić wypełnienie legowiska, bądź klatki transportowej. Sprawdzi się również jako tymczasowe lub dodatkowe posłanie dla psa. Na przykład, swoje główne legowisko zwierzę może mieć w sypialni, jednak w salonie i kuchni będzie mógł znaleźć drybed. Taki psi dywan możesz wziąć także np. na wycieczkę do rodziny czy przyjaciół.

Sprawdziliśmy już wiele modeli i możemy powiedzieć jedno: są naprawdę bardzo wytrzymałe. Tym produktom nie przeszkadza nawet wielokrotne pranie, a psy po prosty je uwielbiają.

Jakie detergenty należy wybierać?

Higiena psów to także dobór odpowiednich detergentów. Te powinny być na tyle silne, aby zabijały zarazki, ale jednocześnie na tyle delikatne, aby nie robiły krzywdy zwierzętom. Wybieraj więc tylko te, które oznaczone są jako bezpieczne dla psów. Zwracaj uwagę również na naturalnie i neutralne dla środowiska ślady.

Właściwie to jedyna, ale niezwykle istotna zasada, jeśli chodzi o dobór środków czyszczących. Nie należy jednak o niej zapominać pod żadnym pozorem! Stosowanie produktów niedopuszczonych do użytku przy zwierzętach może doprowadzić do ich zatrucia, a w niektórych sytuacjach nawet do ich śmierci.

Higiena psów – sprawdź parowe czyszczenie

Jeśli zależy Ci na skutecznym pozbyciu się różnego rodzaju drobnoustrojów, zastanów się nad zakupem parownicy lub mopa parowego. Takie czyszczenie jest bezpieczne zarówno dla ludzi, jak i dla wszystkich zwierząt. Nie zmienia zapachu powierzchni, za to skutecznie pozbywa się niemal wszystkich bakterii i wirusów. Nim jednak się za to zabierzesz sprawdź, czy taka metoda jest dobra w przypadku Twoich podłóg. Sprawdzi się ona przede wszystkim w przypadku płytek i paneli podłogowych. Tej metody nie zaleca się jednak do drewnianych podług olejowanych.

To, że nie wykorzystujesz żadnej z tych metod czy produktów nie oznacza, że nie zachowujesz w swoim domu czystości. Jednak jeśli masz problem z zachowaniem higieny swojego psa zastanów się nad wprowadzeniem w swoje życie przynajmniej jednego z wymienionych produktów. Może akurat dzięki temu zapewnisz sobie więcej wolnego czasu, który będziesz mógł poświęcić na zabawę z pupilem, czy dłuższy spacer.

Nie wiesz, co jeszcze kupić dla swojego psa? Zobacz, jak powinna wyglądać wyprawka!