Rozwój szczeniaka okiem hodowcy – jak przebiega?

Rozwój szczeniaka przebiega wręcz zaskakująco szybko. Maluchy zmieniają się dosłownie z godziny na godzinę. Jak to wygląda okiem hodowcy? Dowiedz się, jak rozwój szczenięcia przebiega tydzień po tygodniu oraz w jaki sposób wygląda opieka nad miotem.

rozwój szczeniaka

Rozwój szczeniaka – pierwsze tygodnie są kluczowe

Tak samo jak w przypadku ludzkich dzieci, tak i w przypadku szczeniąt pierwsze tygodnie i miesiące życia są dla nich niezmiernie ważne. Maluchy rodzą się ślepe i głuche, całkowicie zdane na matkę oraz ludzkiego opiekuna. To właśnie hodowca w duecie ze swoim psem musi zadbać o to, by szczenięta wychowywały się w sprzyjających dla nich warunkach. Duże znaczenie ma zarówno sposób żywienia, jak i socjalizacja szczeniąt.

Rozwój szczeniaka w 1. tygodniu życia – szczególna uwaga i troska

Zaraz po porodzie szczenięta są głuche i ślepe. Ich jedyne działające zmysły to węch oraz dotyk i to właśnie one pozwalają im np. odnaleźć źródło mleka. Pierwsze dni życia szczeniąt są jednak szczególnie trudne dla hodowcy. To czas szczególnej uwagi i troski, którą należy poświęcić maluchom.

Na szczenięta po porodzie należy zwrócić szczególną uwagę. Ważne jest to, aby dopilnować, czy wszystkie jedzą i są aktywne. Jeśli jakiś szczeniak pominie nawet jeden z posiłków, może znacznie osłabnąć. Priorytetem zwykle jest dopilnowywanie mniejszych osobników. Takie szczenięta mogą być w pełni zdrowe, ale mogą np. nie poradzić sobie z samodzielnym jedzeniem, zwłaszcza jeśli miot jest liczny.

Jeśli jakieś szczenię nie je, lub zachowuje się w podejrzany sposób, konieczna może być wizyta u weterynarza i leczenie objawowe. Niektóre szczenięta mogą wymagać dogrzewania specjalną matą, czy karmienia sondą.

Bardzo ważne jest również zwracanie uwagi na zachowanie suki oraz to, w jaki sposób układa się przy miocie. Zmęczona porodem matka może np. przypadkiem położyć się na szczenięciu, lub też przypadkiem zablokować go i nie dopuścić go do jedzenia. Dlatego dla hodowcy pierwsze tygodnie życia szczeniąt często wiążą się z nieprzespanymi nocami.

Drugi tydzień życia – ciąg dalszy kontroli

W drugim tygodniu życia szczenięta zaczynają widzieć (ok. 10-12 dni po narodzinach). Coraz częściej ostrożnie wstają na swoje niewielkie łapki i zaczynają uczyć się chodzić. Coraz silniejsze, nie wymagają już aż takiej uwagi ze strony hodowcy, jednak wzmożona kontrola wciąż jest ważna. Choć z każdym dniem ryzyko, ze np. matka przygniecie szczenię maleje, to w dalszym ciągu należy na to zwracać uwagę.

Ponadto wraz ze wzrostem szczeniąt, mogą ujawniać się pewne wady rozwojowe, które nie były widoczne w pierwszym tygodniu życia. Dlatego w dalszym ciągu kluczowe jest, aby zwracać szczególną uwagę na stan szczeniąt. W przypadku maluchów, które większość czasu przesypiają, wyłapanie pewnych problemów, czy zaburzeń rozwojowych może nie być proste. Czujne oko hodowcy jest więc naprawdę kluczowe.

3-4 tydzień to początek nauki dorosłego życia

Kolejne dwa tygodnie w życiu szczeniąt to etap przebudzenia się zmysłów, w trakcie którego maluchy zaczynają uczyć się korzystać ze swoich łapek. To czas pierwszych poważnych kroków i krótkich spacerów, moment na pierwsze zabawy i oswajanie się ze swoim ciałem, które na początku niekoniecznie chce ze szczenięciem współpracować.

W tym czasie też zaczyna się powoli etap socjalizacji szczeniąt. Maluchy zaczynają reagować na hodowcę i choć prawdopodobnie znają już zapach ludzkich domowników to teraz zaczynają uczyć się, jak wchodzić z nimi w interakcję.

Ten czas to też czas pierwszych stałych posiłków. Choć szczenięta będą jeszcze ssać matkę przez pewien czas, mogą zacząć próbować podawane w miseczkach jedzenie. Często są to posiłki mocno rozwodnione i niepełne. Maluchy nie polegają jeszcze na nich jako na źródle podstawowego wyżywienia. Dopiero uczą się tego, że mogą jeść coś innego poza mlekiem matki.

Warto dodać, że pomiędzy 2 a 4 tygodniem życia szczenięta zaczynają słyszeć. To też wiąże się z tym, że wydają coraz więcej dźwięków. Już wtedy poza popiskiwaniem można usłyszeć np. pierwsze warczenie czy szczeknięcia.

4-8 tydzień życia – dorastanie, zdobywanie równowagi, socjalizacja

Kolejne tygodnie życia szczeniąt to dalszy etap dorastania i ogólnego rozwoju, połączony z socjalizacją maluchów, w trakcie której poznają nowe dźwięki, tekstury, ludzi itd. To też czas rozwoju ich równowagi – z dnia na dzień widać, jak szczenięta coraz sprawniej się poruszają. Początkowo biegając, maluchy „skaczą” niczym małe zajączki, kiedy już w wieku 8 tygodni ich ruch staje się płynniejszy i bardziej „płaski”.

W wieku 6 tygodni szczenięta zwykle przechodzą pierwsze szczepienie. Dla wielu z nich to jedyne, które przechodzą w hodowli; często drugie i trzecie wykonuje już właściciel. Wiele zależy jednak od tego, kiedy maluch trafia do nowego domu.

Gdy szczenięta mają ok. 7 tygodniu odbywa się odbiór miotu przez związek kynologiczny. Wówczas maluchy odwiedzają oddział związku bądź też jego przedstawiciele przyjeżdżają do hodowli. Wówczas sporządzany jest dokument, potwierdzający oficjalnie narodziny szczeniąt. Pojawiają się w nim również informacje dotyczące np. ewentualnych poważniejszych wad maluchów.

W wieku ok. 8 tygodni szczenięta zaczynają rozjeżdżać się do domów. I zwykle to tutaj kończy się największa rola hodowcy w kwestii ich odchowania i pierwszego wychowania. Dalsza część rozwoju szczeniąt zależy już w dużej mierze od ich nowego właściciela.

Wyjątkiem są szczenięta, których właściciele mieszkają poza granicami kraju. Zwykle taki maluch nie może opuścić hodowli do momentu, w którym nie będzie miał wykonanego szczepienia przeciwko wściekliźnie i dopóki nie zostaną dostarczone wszystkie niezbędne do podróży dokumenty, co zwykle wiąże się z tym, że szczenię zostaje w hodowli do ok. 4 miesiąca życia.

Jak wygląda dalszy rozwój szczeniaka?

Dalszy rozwój szczenięcia można podzielić na trzy główne etapy:

  • 3-4 miesiące – etap dalszego dorastania psa i jego rozwoju,
  • 6-18 miesięcy – etap dojrzewania, w trakcie którego np. suka dostaje swoją pierwszą cieczkę,
  • 18-24 miesiące – etap dojrzałości, kiedy psy stopniowo osiągają dojrzałość psychiczną i fizyczną. Zwykle w przypadku suk następuje to nieco wcześniej, u samców – nieco później.

Dowiedz się też, jakich szczeniąt możesz się spodziewać w jednobarwnych miotach psów rasy cocker spaniel angielski.