W różnych miastach w Polsce nie brakuje groomerów. Niewielu z nich jednak specjalizuje się w cocker spanielach angielskich i często niełatwo jest znaleźć kogoś, kto dobrze zaopiekuje się ich wyglądem. Dlatego warto znać podstawowe zasady czesania tych psów, dzięki którym łatwiej będzie wybrać odpowiednią osobę. Jak powinien wyglądać grooming psa?
Od czego zacząć grooming psa? Od czesania
Nie ma możliwości, aby wykonać dobry grooming psa bez wcześniejszego przygotowania sierści. Nim przejdzie się do jakichkolwiek czynności, należy ją bardzo dokładnie rozczesać, nie omijając pachwin oraz innych miejsc, w których kołtuny mogą częściej powstawać. To czynność, która w dużej mierze powinna leżeć po stronie właściciela psa. Regularne czesanie sprawia, że okrywa włosowa będzie w dużo lepszej kondycji. Ponadto zapobiega sytuacji, w której będzie trzeba ją rozciąć, aby pozbyć się „sfilcowanego” włosa.
To też znaczne ułatwienie dla fryzjera. Dzięki temu ograniczymy też stres zwierzęcia związany z wizytą u groomera. Rozczesywanie skołtunionego psa może zająć naprawdę dużo czasu.
Trymowanie – wyciąganie martwego podszerstka
Cocker spaniele posiadają podszerstek. To sierść, której głównym zadaniem jest termoregulacja ciała psa. Znajduje się pod włosem okrywowym i jest niezwykle istotny zarówno latem, jak i zimą, ponieważ to dzięki niemu zwierzęciu nie jest ani za gorąco, ani za zimno. Jednak gdy obumiera, często nie wypada w pełni. Dlatego cocker spaniela należy trymować. Dzięki temu latem pupilowi będzie chłodniej, a nowa okrywa włosowa będzie mogła swobodnie rosnąć.
Nie polecamy robić tego samemu w domu bez wcześniejszego przeszkolenia się z udziałem specjalisty. Źle wykonane trymowanie może zniszczyć włos, bądź sprawić, że zwierzę nie będzie wyglądało tak estetycznie. Jeśli już jednak jest taka konieczność, należy pamiętać, aby wykonywać je w kierunku, w jaki włos się układa.
Czas na psią kąpiel
Gdy pies jest rozczesany i wytrymowany, powinien zostać wykąpany i bardzo dokładnie wysuszony. Ten proces może zająć około godziny lub dłużej: wiele zależy od tego, ile zwierzę ma okrywy włosowej. Dzięki temu psia sierść nie tylko jest czystsza, ale też groomer może ją odpowiednio ułożyć, co ułatwia kolejne kroki wykonywania spanielowej fryzury.
Przy okazji kąpieli psa można nałożyć specjalny balsam, który ułatwia rozczesywanie, regeneruje włos i delikatnie go obciąża, dzięki czemu ten nie jest tak lotny i najzwyczajniej w świecie wygodniej się z nim pracuje.
Maszynka w ruch? Tak, ale OSTROŻNIE
Docelowo cocker spaniel angielski ma wyglądać tak, jakby jego sierść rosła jak najbardziej naturalnie. Z tego powodu używanie maszynki powinno być bardzo oszczędne. Absolutnie NIE WOLNO wykorzystywać jej na psim grzbiecie. Po takim „zabiegu” okrywa włosowa psa często zaczyna się kręcić, a zwierzę traci regulującą temperaturę warstwę. Nie dość wiec, że utrudnia to pielęgnacje cockera, to jeszcze może zrobić mu krzywdę. Zasada ta dotyczy właściwie także wszystkich innych ras, które posiadają podszerstek.
W przypadku cocker spanieli maszynką można wygolić okolicę podbródka i część szyi, jednak i tak tutaj wskazane jest użycie degażówek. Podobnie jest z uszami. Niektórzy groomerzy golą 1/3 ucha, jednak nie zalecamy tego sposobu. Wycięcie nożyczkami wygląda znacznie bardziej naturtalnie.
Grooming psich łap: ma być elegancko
Łapa cockera powinna być obcięta tak, by sierść zrównywała się z pazurami, które nie powinny być zanadto widoczne. Z tego powodu mówimy „nie” tzw. kapciom. Dzięki temu psia łapa mniej się brudzi, więc zwierzę przynosi do domu mniejszą ilość błota. Bezpiecznymi nożyczkami należy również delikatnie wyciąć włos od środka opuszków, bo to tam często mogą tworzyć się nieprzyjemne sklejki. Taki grooming psa jest zarówno praktyczny, jak i bardzo elegancki.
Cocker spaniel a sportowa fryzura
Gdy cocker spaniel nie ma być psem wystawowym, nie musi mieć długiej okrywy włosowej, o którą trudno zadbać. Jednak przy wyborze takiej fryzury należy pamiętać, że powinna być ona jedynie skróconą wersją ten wystawowej. Oznacza to, że grzbiet czy uszy albo przednia część psa powinny być wykonane dokładnie tak samo. Za pomocą nożyczek można skrócić jednak „firankę”, czyli sierść zwisającą z brzucha oraz włos na łapach czy klatce piersiowej. Dzięki temu da się skutecznie skrócić czas pielęgnacji psa, jednocześnie nie niszcząc jej i nie wpływając negatywnie na samopoczucie zwierzęcia. Jednocześnie jeśli trzeba będzie wrócić do fryzury „wystawowej”, wystarczy poczekać, aż sierść odrośnie.
Chcesz wiedzieć więcej? Dowiedz się, jakie akcesoria będą Ci potrzebne w trakcie zakupu psa.