Co jest nam potrzebne w chwili zakupu szczenięcia? Wyprawka na dobry start

Nim w naszym domu zjawi się pies warto zaopatrzyć się w podstawowe przedmioty, które pomogą się nam nim zaopiekować. Na początek niekoniecznie musi to być bardzo rozbudowany asortyment, jednak bez niektórych rzeczy po prostu będzie nam trudno funkcjonować z psem.

Karma

  Każdy, kto kupuje u nas szczenięta dostaje od nas trochę karmy, którą szczenię dotychczas jadło. Jako hodowcy udzielamy przyszłym właścicielom wszystkich wskazówek dotyczących żywienia zwierzęcia, ale to, co będzie jadł pies w przyszłości zależy wyłącznie od jego właściciela. W worek karmy warto jednak zaopatrzyć się przed zakupem szczenięcia.  

Jeśli chcą Państwo, by szczenię jadło tą samą karmę, co szczenięta w naszej hodowli zwykle istnieje możliwość zakupu worka u nas, w trakcie odbierania szczenięcia.

Legowisko

Psie posłanie to niezwykle istotne miejsce dla czworonoga. Ma on się czuć w nim bezpiecznie i móc w nim wypoczywać, dlatego powinno znajdować się w spokojnym miejscu w naszym domu. W przypadku bardzo ograniczonego budżetu posłaniem dla pupila mogą być starsze koce. W każdym innym wypadku polecamy kupić zgodne z preferencjami właściciela oraz dopasowane do wielkości psa legowisko.

Warto jednak zwrócić uwagę na materiały, z których to zostanie wykonane. Szczenięta lubią psuć wiklinowe kosze oraz poduszki, w związku z czym szczególnie na początku przygody z psem to dość ryzykowna inwestycja. Zamiast tego można zdecydować się na przykład na posłanie w formie dywanu (są łatwe w praniu), lub plastikowe posłanie (które swobodnie możemy wyścielić kocami, czy właśnie psim dywanem – będzie je łatwo utrzymać w czystości). Można też zastanowić się nad klatką/transporterem: taka „jaskinia” zapewnia psu poczucie bezpieczeństwa i czworonogi zwykle lubią tego typu rozwiązanie.

Uczulamy jednak, że taka klatka powinna być miejscem psa do spania, a nie jego więzieniem. Nie popieramy długotrwałego trzymania zwierząt w tak małych przestrzeniach.

Smycz i obroża

Smycz należy dobrać do własnych upodobań, zarówno praktycznych i wizualnych. Pierwsza obroża szczenięcia nie powinna być jednak dużą inwestycją. Nasze szczenię i tak prędko z niej wyrośnie. Dopiero, gdy będzie miał około pół roku możemy pomyśleć o obroży „docelowej”, która posłuży mu dłuższy czas.

Jeśli preferują Państwo szelki także polecamy zaczekanie z zakupem, aż pies dorośnie. W takiej sytuacji zalecamy też, aby znaleźć osobę, która wykona je na miarę zwierzęcia. Szelki są trudniejsze do dobrania, niż obroża i źle dopasowane mogą stanowić zagrożenie dla pupila (np. gdy będą za duże i zsuną się z niego w trakcie spaceru).

Miski

Kupując psa, powinniśmy mieć przygotowane dla niego dwa dedykowane naczynia: jedno na wodę, drugie na karmę. Miski powinny być jednak dostosowane do jego wielkości: szczenięta często są zbyt małe, aby wygodnie sięgnąć do standardowych misek przeznaczonych dla dorosłego spaniela.

Przy wyborze należy wziąć pod uwagę, że miski plastikowe szybko się rysują, zaś szklane czy ceramiczne mogą zostać zniszczone przez psa. W przypadku hodowanej przez nas rasy polecamy też sprawdzenie specjalnych, wysokich misek, które nie pozwalają długim uszom spanieli wpaść do wody, czy karmy, zapobiegając zmoczeniu sierści.

Pielęgnacja

Na samym początku będziemy potrzebowali przede wszystkim grzebienia i szczotki. Choć szczenię nie wymaga od razu strzyżenia to kluczowe jest przyzwyczajanie go do czesania od pierwszych dni w naszym domu. Minimalnym zakupem będzie więc co najmniej jeden metalowy grzebień (można jednak kupić dwa, z różną gęstością ząbków) oraz dobrej jakości szczotka.

Prawdopodobnie pierwsza kąpiel psa nie nastąpi od razu, jednak przed jego przybyciem zaopatrzyć się także w specjalistyczny szampon dla psów (zwykle możemy je znaleźć np. u weterynarza).

Przydatne mogą też okazać gumowe rękawiczki, które pozwolą nam na usunięcie martwej sierści psa, jednak nie jest to zakup konieczny na sam początek przygody z nowym psem. Można się także rozejrzeć za płynem do czyszczenia psich uszu oraz pastą do zębów i szczoteczką, które są wskazanym asortymentem dla pupila.

Zabawki

Zakup psich zabawek to chyba jedna z najprzyjemniejszych rzeczy w przypadku tworzenia psiej wyprawki i musimy przyznać, że… ich nigdy nie będzie za dużo. Dobrze jednak, aby po przybyciu do nowego domu pupil miał przynajmniej jedną „swoją” rzecz: najlepiej wytrzymałą oraz dostosowaną do jego wieku.

Podsumowanie

Ostatecznie lista koniecznych rzeczy, które musimy posiadać w chwili przybycia do nas szczeniaka prezentuje się tak:

– Odpowiednia karma,

– Smycz i obrożę,

– Dwie miski,

– Co najmniej jeden grzebień z metalowymi ząbkami i szczotka,

– Co najmniej jedna zabawka.

Jest to absolutne minimum, dzięki któremu zapewnimy komfort psu. Nie ma jednak czegoś takiego, jak „za dużo psich rzeczy”: jeśli tylko mogą sobie Państwo pozwolić na więcej, na pewno Wasz pupil się na Państwa nie obrazi.  

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj na przykład o podstawie genetyki cocker spanieli!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.