Jakie legowisko dla psa sprawdzi się najlepiej? Istnieje wiele różnych rodzajów posłań dla psów. Wybór odpowiedniego może więc być naprawdę trudny. Dowiedz się, jakie są wady i zalety konkretnych legowisk dla psów.
Jakie legowisko dla psa wybrać?
Wśród dobrej jakości legowisk dla psów można wyróżnić kilka rodzajów, w tym:
- legowisko materiałowe,
- legowisko z wikliny,
- legowisko z tworzywa sztucznego,
- klatka transportowa/kennel,
- legowisko typu „budka”,
- specjalny kocyk dla psa.
Każde z nich ma swoje wady i zalety. Warto je więc poznać, nim zdecydujesz się na konkretny model.
Legowisko dla psa materiałowe – może być dobre!
Materiałowe legowiska dla psów zazwyczaj wykonywane są z odpornych na zabrudzenia materiałów. Wypełnione miękką pianką, są dość wygodne i komfortowe dla czworonoga. Dobrej jakości produkty można bez obaw prać, co pozwala na zachowanie odpowiedniego poziomu higieny.
Takie legowisko ma jednak pewne wady. Zwierzęta młode lub też znudzone, zdenerwowane itd. mogą potraktować je jak zabawkę. Zwłaszcza w przypadku większych psów zwierzę może bez problemu rozerwać materiał i po prostu zniszczyć materiałowe legowisko. Ponadto zależnie od jakości wypełnienia, po kilku lub kilkunastu praniach taki produkt może wymagać wymiany.
Legowisko z wikliny – to nie najlepszy wybór
Legowiska z wikliny nie są już tak popularne, jak dawniej, jednak wciąż kuszą przez wzgląd na swój ładny, zgrabny wygląd. Jednakże nie jest to najlepszy wybór na legowisko dla psa. Wiklinowe witki mogą zachęcać zwierzę do podgryzania. Takie legowisko trudno też odpowiednio zdezynfekować, a ponadto co do zasady potrzebuje dodatkowego wypełnienia, np. w formie materaca. Dlatego też nie zalecamy wyboru tego typu posłania dla pupila.
Legowisko z tworzywa sztucznego – trwałe i popularne wśród hodowców
Wśród hodowców dość popularne są legowiska z tworzywa sztucznego. Ich zaletą jest trwałość i możliwość łatwego czyszczenia oraz dezynfekcji. Choć i je pies może pogryźć, to w ten sposób nie zniszczy ich użyteczności. Tworzywa są też cieplejsze, niż np. płytki podłogowe, a przy dodatkowym wypełnieniu takie legowiska mogą być naprawdę wygodne w użytkowaniu. Nie są też zbyt ciężkie, co pozwala na ich łatwe przenoszenie.
Niestety, ich wadą jest bez wątpienia ich wygląd. Zazwyczaj nie cieszą szczególnie oka i trudno dobrze dobrać je do wystroju wnętrza.
Klatka transportowa lub kennel – idealna psia „jaskinia”
Dobrym pomysłem na legowisko dla psa jest również wykorzystanie klatki transportowej. Może być ona wykonana z metalu bądź z tworzywa sztucznego. Dostosowana do wielkości psa, tworzy swoistą jaskinię, w której pupil będzie się po prostu dobrze czuł. Ponadto mogą być wykorzystywane wszechstronnie (także do transportu), a te wykonane z metalu są bardzo trwałe. Do środka takiego legowiska można włożyć koc lub materac, a czyszczenie go jest po prostu bardzo proste.
Taka klatka to też dobre rozwiązanie na sytuacje awaryjne, np. w razie choroby psa, jakiegoś urazu czy też remontu, nagłej wizyty nieznajomych osób itd. Pozwala na zamknięcie i odizolowanie psa, zapewniając mu znajome i komfortowe otoczenie.
Legowisko typu „budka”
Legowiska dla psa typu „budka” spełniają podobną funkcję, co klatka transportowa lub kennel. Ich zaletą jest jednak ładniejszy design, przez co łatwiej dopasujesz je do swojego wnętrza. Wadą zaś – niższa trwałość. Często wykonane są z materiału, który co prawda jest przyjemny dla psa, ale może zostać w łatwy sposób zniszczony. Ponadto tak samo jak w przypadku legowisk z materiału, po kilku praniach może być konieczna wymiana go na inny.
Takie legowiska to częsty wybór dla psów ras miniaturowych i małych.
Specjalny kocyk dla psa
Na rynku możesz znaleźć również specjalistyczne koce dla psów. Zwykle wykonane są one z dwóch materiałów. Górna część to miękkie futerko, dolna zaś to izolacja. Taki kocyk można kupić często np. na wystawach psów i w sklepach internetowych. Często kupuje się go na metry, co pozwala na dostosowanie wielkości posłania do wymiarów psa. Zawsze można zakupić też większą ilość, aby pociąć go w warunkach domowych na mniejsze kawałki.
Tego typu kocyk dla psa jest bardzo wszechstronny. Można rozłożyć go w kilku miejscach w domu, może służyć za higieniczne wypełnienie innych legowisk, lub też możesz wziąć go ze sobą do auta, czy też na wycieczkę z psem. Dlatego to jest coś, co warto mieć w każdym domu, w którym znajduje się pies. Tego typu kocyki dla pupili można znaleźć pod nazwą dry bed.
Jakie legowisko dla psa o specjalnych wymaganiach?
Jeśli posiadasz psa starszego lub takiego z problemami zdrowotnymi dobrym rozwiązaniem będzie postawienie na legowisko ortopedyczne. Może być ono droższe od standardowego, jednak na pewno będzie mogło poprawić komfort życia Twojego pupila.
Jaki rozmiar powinno mieć legowisko dla psa?
Legowisko dla psa powinno być dostosowane do jego rozmiarów. Z jednej strony powinno pozwolić mu wygodnie się rozłożyć, z drugiej powinno być bezpieczną ostoją, w której zwierzę może się ukryć w razie np. stresowej sytuacji. Aby dobrać idealnie legowisko dla psa, warto zmierzyć go od głowy do ogona, dodać do jego wymiarów ok. 10-20 cm i na tej podstawie szukać odpowiedniego legowiska.
Ile legowisk dla psa warto mieć w domu?
Jeśli nie posiadasz dużego mieszkania, jedno legowisko na jednego psa to wystarczająca liczba. Jednak jeśli masz taką możliwość, warto sprawić, by pies miał w domu więcej miejsca do odpoczynku, np.:
- dobrze sprawdzi się jedno legowisko otwarte i drugie w formie budki/jaskini (np. klatka kennelowa), w którym pies będzie mógł się ukryć;
- w miejscach, w których przebywasz często warto rozłożyć kocyk lub inne legowisko, które pozwoli psu odpoczywać w Twoim towarzystwie;
- jeśli pies ma dostęp do kilku poziomów w domu, warto sprawić, by miał swoje miejsce do spania na każdym z nich;
- jeśli pies często przebywa na dworze, warto zadbać o to, by mógł tam odpocząć pod zadaszeniem i w cieniu (posiadanie budy nie jest równoznaczne z trzymaniem psa na dworze).
Nie ma więc czegoś takiego, jak maksymalna liczba legowisk dla psa. Bardzo dużo zależy od Waszych indywidualnych potrzeb.
Dowiedz się również, jak powinien wyglądać dobry grooming Twojego psa.